Frýdlant – hrad a zámek

FrýdlantVzdálenost: 33km
Dominantu historického města Frýdlant postavili na čedičovém vrchu ve 13. století Ronovici. Původně gotický hrad byl v průběhu 16. století rozšířen o renesanční zámek a po bitvě na Bílé hoře se stal majetkem Albrechta z Valdštejna. Za posledních vlastníků hradu – Clam-Gallasů byl hrad r. 1801 zpřístupněn veřejnosti a stal se nejstarším hradním muzeem ve střední Evropě. Severně od Frýdlantu stojí na vrchu Frýdlantská výšina 20m vysoká cihlová rozhledna s výhledem na Jizerské, Lužické hory a Ještědský hřbet.

 

 

Grabštejn – hrad a zámek, Hrádek nad Nisou

GrabštejnVzdálenost: 29 km
Původně gotický hrad Grabštejn je jedním z nejstarších hradů v severních Čechách. Hrad byl založen ve 13. století a ve století 16. byl přestavěn na renesanční zámek. Stojí na rozhaní tří států – Česká republika, Polsko a Německo.

 

 

 

 

Oldřichov v Hájích – Skalní hrad

OldřichovVzdálenost: 22km
2 km severně od Oldřichova v Hájích. Skalní hrad neboli Burgstein vznikl dle nalezeného materiálu v okolí nejspíše ve 13. století a do 17. století sloužil jako strážní hrad cesty z Liberce do Frýdlantu. Hrad byl původně asi dřevěný. K dnešnímu dni se však dochovalo jen jeho podvalí a zbytky do skály tesaného schodiště. K jeho zániku došlo pravděpodobně vlivem požáru.

 

 

 

 Zřícenina hradu Hamrštejn

HamrštejnVzdálenost: 20km
Zřícenina hradu Hamrštejn leží v liberecké části Machnín na skalnatém výběžku nad Lužickou Nisou. První zmínky o něm pocházejí z roku 1357 a podle názvu by se dalo soudit, že zde mohla stát jedna z nejstarších kovářských dílen (tzv. hamr) v Čechách.  Za dob středověku střežil hrad obchodní cestu z Liberce do Žitavy. Od roku 1433 zde pobývali husité, posléze se zde vystřídalo mnoho dalších majitelů, od r. 1558 však hrad už jen pustne. Dnes zbyla z hradu dvoumetrová obvodová zeď a zbytky věží a zdí obytné budovy.

 

 

Umístění hradů a zámků na mapě

Zobrazit místo Hrady a zámky na větší mapě

Korálková dílna Palace Plus Jablonec n/N

Palackého 41, Jablonec nad Nisou